Elektronik Sigara Patlar mı?

Gönderen admin 29/05/2017 0 Cevaplar Son Haberler,

Elektronik Sigara Patlamalarına Karşı Alınacak Önlem Almak

 

Elektronik sigara lar ile alakalı oluşturulan haberlerden ötürü uzun vakittir bir tür el bombası muamelesi görüyor. Evet, birtakım elektronik sigaraların patladığı doğrudur. Fakat bu, görüldüğü her elektronik sigaranın patladığı manasına gelmez. Üstelik elektronik sigaralarda ortaya gelen problemlarin büyük bir bölümü elektronik sigaraların hatalı tüketimindan ve düzmece bataryalardan ortaya gelir. Otomobil kazalarından ötürü nasıl arabaya binmeyi bırakmıyorsanız, nasıl ki uçak kazaları sizin kıtalar arasında uçakla seyahat etmenizi engellemiyorsa; elektronik sigaraları da sigarayı bırakmak amacıyla kullanmanızda bir problem yoktur. Elbette elektronik sigaraların sağlığa hiç bir zararının olmadığını söylemiyoruz. Her ne kadar elektronik sigaraların patlaması istisnai bir hal olsa da, sizler amacıyla bugün elektronik sigara patlamasına karşı alıncak önlemler neler onları inceleyeceğiz.

 

 

Kısa Devre İhtimalinden Kaçının

Elektronik sigara ların yangın çıkartma ya da patlamasına rağmen kısa dönem ihtimalinden kaçınmalısınız. Elektronik sigaraları cebinizde tutuyorsanız, aynı cepte bir diğer metal eşyanın bulunmamasına ilgi edin. Her ne kadar bu amaçla çıkan yangın ya da patlamaların seviyesi olabildiğince az olsa da elektronik sigara eksperleri bunu yapmanız konusu ile alakalı sizi uyarıyor. Genellikle mekanik mod elektronik sigaralar, elektrik kaçağı yapmaya olabildiğince ideal cihazlardır. Bunun namacıylai cihazlardaki bataryanın gövdeye sıkıştırılması esnasındaki problemdur. Bu problem elektrik kaçağının ortaya gelmesine namacıyla olur, metal bir diğer obje ile ilişkide ise kısa dönem ortaya gelir.

 

 

 

Elektronik sigaraların bir diğer eksiği de ne yazık ki fazlası elektronik sigara tankının sızdırmasıdır. Bizlerin önerisi, elektronik sigaranızı, likit şişesini özel bir ufak çantada taşımaktır. Bu sayede hem likit şişesinden hem de elektronik sigara tankından sızan likitin kıyafetlerinize ya da cebinize akmasını önleyebilirsiniz. Eğer ufak çantada metal bir obje bulunmazsa endişelenmeniz amacıyla diğer bir namacıylainiz kalmamış demektir.

Sahte 18650 Pillerden Kaçının

Elektronik sigaranın patlama riski, diğer Lityum – iON batarya kullanan cihazlarla derhal derhal aynıdır. Yani cep telefonunuz ya da diz üstü bilgisayarınız da patlama riski altındadır. Ünlü firmaların yeni çıkarttıkları akıllı telefonların dahi bataryanın aşırı ısınma problemi yüzünden patladıklarına hepimiz tanık olmuştuk. Fakat elektronik sigaralarda bu hal daha değişik bir biçimde kendisini gösteriyor; elektronik sigaraların kullandıkları 18650 bataryaler düzmece bulunduğunda rahatça patlayabiliyorlar.

 

Peki buna karşı ne yapabilirsiniz? Öncelik ile mod elektronik sigaralarda yaygınlıkla sarfedilen 18650 batarya tercihinizi itimat edilir markalardan yapmalısınız. Peki düzmece şarjlı batarya ile normalini nasıl ayıracaksınız? Sahte 18650 batarya modelleri, normal bataryalerin etrafının sarılarak şarjlı bataryalere benzetilmesi ile elde edilirler. Bu bataryaleri düzmecesinden ağırlıkları yardımıyla ayırabilirsiniz. Sahte 18650 bataryaler, özgün modellerden çok daha hafiftir. Yani daha satın alma adımında düzmece şarjlı bataryaleri özgünlerinden ayırabilirsiniz. Sahte şarjlı batarya satın alarak kendinizi, sağlığınızı ve cihazınızı rizikoya atmayın.

 

Güvenilir Markaları Tercih Edin

Her şeyin düzmecesi bulunduğu gibi, elektronik sigaraların da düzmecesi bulunmaktadır. Klon cihazlar olarak da tanınan bu cihazları özgünlerinden ayırmanın en kolay yolu, kutuları ile alakalı bilgi sahibi olmaktır. Eğer elektronik sigaranız; Kangertech, Joyetech, Smok, Wismec gibi bir markaysa güvenle satın alabilirsiniz. Elektronik sigaranızın vatan dışında da satılan bir model olmasından emin olun. Elektronik sigaranızla alakalı kullanıcı yorumlarını okumak, tavsiye alabilmek da size yardımcı olabilir.

 

Sudan Uzak Tutun 

Elektronik sigaraları güvenilir olarak kullanmaya devam etmek isterseniz, ilk evvelce cihazınızı sudan uzak tutmalısınız. Su, elektrik dönemi barındıran bütün cihazların düşmanıdır ve elektronik sigaranın kısa dönem yapmasına namacıyla olur. Su ve nem elektronik sigaraların en büyük düşmanıdır. Cihazınızı şarjdayken sık sık kullanmamak da elektronik sigaranızdaki dönemlerin sağlığı amacıyla önemlidir.

 

 

Likit Sızıntısına Dikkat

Elektronik sigaraların yangın çıkartma ya da patlama riskleri genelde içlerindeki Lityum – iON bataryaden kaynaklanır. Bu bataryalerin özgün olması gerekir. Orjinal ya da düzmece, şayet elektronik sigara gövdesindeki batarya yuvası elektronik sigara tankından sızan likit ile ilişki ederse, elektronik sigaranızın patlama riski yükselir. Bunun önüne geçmek amacıyla alabileceğiniz önlemler genelde elektronik sigaranın tankı ile alakalıdir.

 

Elektronik sigara tankının sızıntı yapmaması amacıyla evvelce tanka likit doldururken ağzına kadar doldurmamaya ilgi edin. Tankı ağzına kadar doldurmak yalnızca likitin batarya yuvasına kadar akmasına değil, aynı vakitte atomizerin boğulmasına ve cihazı çalıştırdığınız vakit ağzınıza sıcak likit sıçramasına namacıyla olur. Likit tankını doldururken tankların alt evresinde tespit edilen hava kanallarının açık olmamasına da ilgi etmelisiniz. Daha evvelce de bildirdiğimiz gibi bu hal, likitin yalnızca batarya haznesine değil kıyafetinize ya da cebinize ulaşmasına da namacıyla olur. O yüzden likit doldururken ilgi etmelisiniz.

 

 

Uygun Şarj Aleti

Elektronik sigaraların pek fazlası kendi içlerinde mikro usb şarj girişi barındırmaktadırlar ve genelde başlangıç ve profesyonel seviyedeki elektronik sigaralar amacıyla geçerlidir. Daha ilkel modeller, atomizer tanka vidalanarak takılan bir şarj aleti kullanırlar. Bazı elektronik sigaralar ise “mekanik mod” adlandırılırlar. Mekanik modlar da 18650 batarya ile çalışırlar. Mekanik modların diğer elektronik sigaralardan farkı ise atomizer tankın gücünü direkt olarak 18650 bataryain artı kutbundan almasıdır. Elektronik sigaranızı ya da elektronik sigaranın içerisinde tespit edilen şarjlı bataryaleri şarj etmek amacıyla ideal bir şarj cihazı kullanmalı ve şarj aleti ya da adaptörünün ideal voltaj çıkış ayarına sahip olmasından emin olmalısınız. Aşırı voltaj çıkışı rahatça bir yangına sebep olabilir.

Atomizerinizi Zorlamayın

İşte elektronik sigaraların yangın çıkartmasında ya da patlamasında etkili olan bir diğer namacıyla: atomizerin aşırı zorlanması. Genellikle mod elektronik sigaralarda karşımıza çıkan bu problem genelde kullanıcıların daha yoğun buhar elde etmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Daha çok buhar elde etmek amacıyla mutlaka bu tip bir şey denemeyin. Atomizerinizi çok zorlamak, cihanızın aşırı ısınmasına ve büyük problemlere yol açmaktadır. Üstelik elektronik sigarayı yüksek Watt sayısal dşayeti ile sık sık kullanmak cihazınızın yıpranmasına namacıyla olacaktır.

 

Mekanik Mod Nedir?

İşte size eletronik sigara patlamaları ile alakalı bir gerçek: patlayan elektronik sigaraların birfazlası mekanik mod olarak da anılan elektronik sigara modelleridir. Mekanik mod elektronik sigaralar 18650 batarya ile çalışan bir elektronik sigara modelidir. Bu elektronik sigaralarda 18650 batarya, bir batarya tüpünün amacıylae yerleştirilir ve sonrasında atomizer tankla birleştirilir. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir: o vakit bir mekanik mod elektronik sigara ile mod elektronik sigaranın farkı nedir? Cevaplayalım; mekanik mod elektronik sigaralar bir batarya tüpüne sahiptirler. Bu batarya tüpü bir mod elektronik sigarada bulunduğu gibi bir tüp doğrultusundan korunur. Mekanik modlar bunun dışında 18650 bataryain artı kutbu ile atomizer tankın direkt ilişki etmesini sağlar. Zaten tehlikeli bir elektronik sigara modeli olmasının ana namacıylai de budur. Pil yuvaya iyi yerleştirilmediğinde ya da gövdede elektrik kaçağı bulunduğunda elektronik sigaralarla alakalı problemlar de başlamış oluyor. Hem de mekanik mod elektronik sigara bataryası atomizer tanka sıkıştırılması gereken bir parçadır.

 

Mekanik mod elektronik sigaralarda dönem bulunmaması mekanik modlarla mod elektronik sigaraların arasındaki asli farktır. Mod elektronik sigaralar bir elektrik sevresi ile aşırı watt tüketimi vs. hallerde kendi kendisine kapanır ve bunu elektrik dönemi sağlar. Elektrik dönemi mekanik modlarda bulunmadığı amacıyla yangın ve patlama riski artmaktadır.

Yorum Yaz...